Čo je to WordPress a ako ho nainštalovať

WordPress je ľahko použiteľný, bezplatný a intuitívny systém správy obsahu (CMS), ktorý môžete použiť na vytváranie webových stránok a blogov a tiež na vytváranie e-shopov. Môžu ho používať jednotlivci aj organizácie. Jadro systému je napísané v PHP a na jeho chod je potrebná databáza MySQL alebo MariaDB. Ak si chcete založiť webové stránky pre svoju firmu alebo značku a potrebujete pomôcť s obsahom, tento článok je určený práve vám. Prečítate si tu čo je WordPress a ako WordPress nainštalovať.

Obsah

História

WordPress verzia 0.7
Zdroj: www.webdesignmuseum.org

Úplne prvá verzia WordPress 0.7 vyšla 27. mája 2003 a vytvoril ju Matt Mullenweg a Mike Little. Verzia 1.0 vyšla už v januári 2004 a priniesla podporu permalinkov pre vyhľadávače, viacej kategórií či jednoduchú inštaláciu a aktualizáciu. Verzia 1.2 priniesla možnosť inštalácie pluginov, ktoré využívame aj dnes.

WordPress však zaznamenal obrovský úspech až s príchodom verzie 1.5, ktorá priniesla grafické témy, editáciu statických stránok a jeho celkovú modernizáciu. Verzia 1.5 zaznamenala vyše 900 000 stiahnutí.

Po 18 rokoch sa WordPress veľmi nezmenil, či?

WordPress vo verzií 5.9.1
WordPress 5.9.2 / 31.03.2022

V dobe písania tohto článku je už na svete verzia 5.9.2 a WordPress vyzerá úplne inak. Aktuálny podiel WordPressu v porovnaní s ostatnými CMS je 42,6 % a beží na ňom neuveriteľných 85,6 milióna web stránok. Pre porovnanie na WIXe beží 7 % a JOOMLe 4,5 % web stránok. WordPress je v tomto jednoznačne král a v tomto článku vám prezradím prečo.

Prečo práve WordPress a aké má výhody

Lebo. Bodka.

1. Popularita a obrovská komunita

Najväčšou výhodou WordPressu je to, že má za sebou obrovskú komunitu vývojárov po celom svete, ktorí vám vedia pomôcť. Stovky tisíc vývojárov a tvorcov obsahu sa každý mesiac stretávajú v 817 mestách na celom svete.

2. Jednoduchosť používania

Nemusíte sa báť, že nie ste „ajťák“. WordPress je naozaj veľmi jednoduché používať. Ak zvládate písanie vo Worde, s WordPressom nebudete mať problém.

3. Veľké množstvo pluginov

Ak potrebujete svoj web rozšíriť o novú funkcionalitu, určite to už niekto vymyslel a môžete si funkcionalitu svojho webu rozšíriť pomocou pluginu (doplnku), ktorý na svoj web nainštalujete pár klikmi.

4. WordPress je zadarmo

Bezpochyby aj toto je jedna z výhod WordPressu. Môžete si ho stiahnuť a okamžite začať tvoriť svoju novú web stránku.

Kde stiahnuť WordPress a ako ho nainštalovať.

WordPress je zadarmo, stiahnuť si ho teda môžete z oficiálnej stránky https://sk.wordpress.org/download/, kliknutím na tlačidlo „Stiahnuť WordPress x.x.x“.

Inštalácia wordpressu pozostáva zo 4 krokov:

  1. Stiahnutie inštalačných súborov a nahratie na hosting
  2. Vytvorenie databázy
  3. Vytvorenie SSL certifikátu Lets Encrypt
  4. Inštalácia WordPressu

1. Stiahnutie inštalačných súborov a nahratie na hosting

Rozbalený WordPress
Rozbalený WordPress 5.9.2

Ak ste klikli na tlačidlo „Stiahnuť WordPress“, do počítača sa vám stiahol ZIP súbor, ktorý rozbalíte do svojho počítača alebo priamo na hosting. Všetky uvedené súbory a priečinky nakopírujte na hosting (do priečinka web alebo public). Dajte si pozor aby na hostingu boli tieto súbory rozbalené. Easy však?

2. Vytvorenie databázy

Vytvorenie databázy
Vytváranie databázy vo Websupporte

Návod na vytvorenie databázy nie je rovnaký pre všetkých poskytovateľov. Je rozdiel či vytvárate databázu vo Websupporte, Webhouse, Webglobe alebo u iného poskytovateľa. Každý poskytovateľ má svoje rozhranie, kde si môžete databázu vytvoriť. Pri vytváraní databázy je potrebné zadať 3 veci:

    • názov databázy
    • prihlasovacie meno
    • prihlasovacie heslo

Pre väčšiu bezpečnosť odporúčam všetky tieto údaje vygenerovať a odložiť si ich na neskôr.

3. Vytvorenie SSL certifikátu Let’s Encrypt

SSL certifikát
Vygenerovanie SSL certifikátu vo Websupporte

SSL (Secure Socket Layer) je skratka pre bezpečnostný protokol, ktorý zabezpečuje bezpečnú a šifrovanú komunikáciu medzi vašim počítačom a web stránkou. Stránka, ktorá používa SSL certifikát má pred názvom domény https alebo ikonu zámku.

Vytvorenie SSL certifikátu robíte u vášho poskytovateľa domény a hostingu. Vo Websupporte to je veľmi jednoduché, môžete to spraviť v 4 krokoch:

  • V ľavom bočnom panely si kliknete na SSL certitikáty
  • V pravej hornej časti zvolíte „Pridať/Vytvoriť nový certifikát“
  • Vyberiete možnosť Lets Encrypt
  • Zadáte názov domény pre ktorú chcete certifikát vygenerovať a kliknete na tlačidlo „Vygenerovať certifikát“.

4. Inštalácia WordPressu

Inštalácia WordPressu
Inštalácia WordPressu

V prechádzajúcich krokoch ste si pripravili všetky potrebné veci na inštaláciu WordPressu, teraz všetky údaje, ktoré ste nahrali a vytvorili využijete.

  • Do vášho internetového prehliadača zadajte názov vašej domény v tvare: https://nazovvasejdomeny.sk
  • Ak ste všetko nakopírovali správne, mala by sa vám spustiť inštalácia WordPressu.
  • Prečítajte si úvodné inštrukcie a kliknite na „Poďme na to!“
  • Vyplňte údaje databázy, ktoré ste vytvorili v kroku č. 2 (Meno databázy, Používateľské meno, Heslo)
  • Hostiteľ databázy nechajte localhost.
  • Prefix tabuľku môžete nechať wp_ alebo si ju zmeniť na čokoľvek iné, nezabudnite to pre lepšiu orientáciu oddeliť pomocou znaku _ alebo –
  • Kliknite na inštalovať a vytvorte si prihlasovacie meno a heslo pre vstup do WordPress administrácie.

Záver

Ak sa vám inštalácia WordPressu podarila, mali by ste vidieť admin rozhranie celého WordPressu, ktoré vyzerá nasledovne:

WordPress 5.9.2